Ztracený alpinista zachráněn po pěti dnech z doliny v oblasti Dachsteinu

nehody v Alpách

Masiv Dachsteinu, kde k nehodě došlo


Ztracený alpinista zachráněn po pěti dnech z doliny v oblasti Dachsteinu
Nehody v Alpách, 5. díl


nehody v Alpách
Michael Gruber, inspektor oddělení, policejní horský vůdce alpské zásahové skupiny Gmunden/OÖ, letový operátor u vrtulníků BM.I


Popis a průběh nehody
Pětačtyřicetiletý německý občan z Duisburgu oznámil dne 3. 11. 2017 svému otci pomocí SMS, že na 4. listopad 2017 plánuje pěší výlet do hor. Nejmenoval ale žádný cíl. V okamžiku, kdy posílal SMS, pobýval v Pidingu (Bavorsko), tam jeho rodina bydlí.

Pan K. odjel časně ráno dne 4. listopadu 2017, což se zjistilo až teprve v souvislosti s pátráním 8. listopadu 2017 ve 12.30 hod., vypůjčeným autem (vlastníkem auta bylo letiště Salzburg) z Pidingu do Gosau. Tam začal jeho výlet. Od jezera Vorderer Gosausee (937 m) odešel kolem deváté hodiny a pěšky pokračoval po označené turistické cestě č. 614 ve směru na chatu Adamekhütte. Chata se nachází ve výšce 2196 metrů. V té době snědl plátek chleba se sýrem, ten si dal hned po příjezdu ještě v autě. Protože chtěl být kolem 15. až 16. hodiny zase zpět v údolí, nenesl si s sebou žádnou svačinu. K pití měl tři půllitrové lahve isotonického nápoje.
Od výšky asi 1950 metrů byla cesta i značení zakryta sněhem, a proto měl trochu starosti s hledáním správného směru výstupu. Vzal na pomoc svůj GPS-přístroj Garmin Oregon 650 a kolem 14. hodiny se nacházel jen kousek stranou od značené cesty ve výšce 2050 metrů. Zde je nutné podotknout, že pan K. své túry plánuje pečlivě a používá při tom také internetovou platformu alpenvereinaktiv.com. S GPS umí dobře zacházet a často ho používal. I přes zvýšenou opatrnost se ho ale začal při chůzi po sněhu zmocňovat, jak později uvedl, „špatný pocit“. Krátce po těchto úvahách se pod jeho váhou nečekaně prolomil jen několik centimetrů silný sněhový můstek vytvořený navátým sněhem a pan K. se propadl do asi dvanáct metrů hluboké jámy – krasové doliny. Dolina měla na dně rozměry asi 1 x 1,5 metru, bylo tam trochu vody. Při pádu se pan K. zranil.

nehody v Alpách

Místo zřícení do průrvy


Zprávy o pohřešování
Protože se pan K. nehlásil, podal jeho otec dne 6. listopadu 2017 v 17.26 hod. u policejního prezidia v Duisburgu hlášení o pohřešování. Otec v Německu oznámil, že synův mobilní telefon je už od 4. listopadu 2017 vypnutý a že takto se jeho syn nikdy nechoval. Mlčení jeho syna mu dělalo starosti, začal se obávat, že měl nehodu.

Vyhlášení pátrání
Německá policie vyhlásila po panu K. pátrání v prostoru Schengenu. Důslední němečtí policisté poměrně rychle vypátrali, že panem K. pronajatý osobní vůz se nalézá v Gosau. Písemné sdělení dorazilo z Duisburgu na policejní stanici do Bad Goisern 8. listopadu 2017 v 12.36 hod., krátce předtím ale byla tato informace sdělena do Bad Goisern ústně. Hlídka „Bad Goisern 2“ reagovala rychle a osobní automobil skutečně našla. Stál trochu zavátý sněhem na parkovišti u Vorderer Gosausee. Hlídka automobil vyfotografovala a ve 13.27 hod. vyrozuměla v dané záležitosti odpovědného úředníka. Podané informace byly předány i složce Alpské zásahové skupiny Gmunden, která se právě nacházela na dvoudenním cvičení. Zásahová skupina pak v pozdních odpoledních hodinách dne 8. listopadu 2017 začala prohledávat oblast kolem Hinterer Gosausee. Hledání pokračovalo i na lesní cestě za jezerem, členové skupiny došli až ke zlomu stěny a prohledali i toto nebezpečné místo. Informaci o hledání v terénu byly předány i horské záchranné službě v Gosau.

Zaměřování mobilního telefonu
8. listopadu 2017 v 15.00 hod. byl zemským kriminálním úřadem Horního Rakouska dán podnět k prvnímu zaměřování mobilního telefonu pohřešovaného muže. Výsledek hledání však byl neúspěšný. Další zaměřování provedl ve 23.44 hod zaměstnanec okresního operačního střediska (BLS) v Gmundenu, toto zaměření přineslo první výsledek. Byl zjištěn mobilní signál vysílaný k jihovýchodu ve směru Vorderer Gosausee.

Lokalizace
8. listopadu 2017 v čase mezi 21.14 hod. a 23.28 hod. se v BLS Gmunden objevilo šest nouzových volání z německého čísla mobilního telefonu. Volání o pomoc z tohoto čísla dorazila i do zemské řídící ústředny v Linci. Zaměstnanci BLS Gmunden se ale nepodařilo s danou osobou dohovořit. Mobilní signál byl příliš slabý, proto byl hledaný ve 23.33 hod. vyzván soukromým mobilním telefonem jiným disponentem BLS Gmunden, aby se pokusil komunikovat pomocí SMS zpráv. Tento disponent o pohřešovaném horolezci věděl díky předchozímu hlášení policejní stanice v Bad Goisern. Doufal, že by se mohlo jednat o hledanou osobu. V 0.02 hod. skutečně proběhla s hledaným komunikace pomocí SMS, disponentovo podezření se tak potvrdilo. Úředník BLS Gmunden ihned vyrozuměl vedoucího Alpské zásahové skupiny Gmunden, vyrozuměl i zásahové složky, které se účastnily výcviku. Všem cvičícím bylo oznámeno, aby se připravily na záchrannou akci.
Mezitím stihl pohřešovaný pomocí SMS poslat své přesné GPS souřadnice. Vyhledal si poslední bod své trasy na GPS přístroji, kterým bylo místo propadnutí do doliny. Kromě jiného popsal hledaný v další SMS zprávě docela přesně, kde se nachází. Jednotkám místní horské služby z Gosau, Obertraunu, Bad Goseirnu a lékařům horské záchranné služby byly tyto informace předány řídící záchrannou centrálou v 0.38 hodin.

nehody v Alpách

Pohled do vnitřku průrvyZáchrana a transport
9. listopadu 2017 krátce před druhou hodinou ranní vyrazila od Hinterer Gosausee směrem na chatu Adamekhütte první skupina záchranářů BRD Gosau, bylo v ní pět mužů s lyžemi a lehkými zavazadly. Ve 4.02 hod. dorazili záchranáři na místo nehody a navázali s hledaným mužem první kontakt. Vedoucí zásahu BRD Gosau slanil do doliny a strávil v ní pak s panem K. téměř dvě hodiny. Druhá skupina, šest mužů, vyrazila od Hinterer Gosausee ve 3.00 hod., ta nesla těžká zavazadla (UT2000, horský pytel, teplé deky a teplé zábaly, vakuová matrace…), na místě nehody byli všichni v 5.30 hod. V té době byli záchranář i oběť stále ještě ve 12 metrů hluboké dolině. Třetí čtyřčlenná skupina záchranářů nesla k místu nehody lana a lékařský materiál.
Poté, co bylo v místě nehody vybudováno stanoviště pro záchranáře, mohl být pan K. v 5.59 hod. z doliny vytažen a zachráněn. Již v okamžiku, kdy na místo dorazila druhá skupina záchranářů, to bylo asi v 5.40 hod., zachraňovaný očividně znervózněl a naléhal, aby byl z díry okamžitě vytažen.

nehody v Alpách

Pohled do vnitřku doliny při vyprošťovací akci


Zraněný byl v dolině uvězněn celkem 112 hodin!
Po vytažení byl hledaný zabalen do většího počtu teplých zábalů a do připraveného horského pytle a do termo-pytle. Pan K. byl při smyslech a schopný komunikace, stěžoval si na bolesti v oblasti ramenou a hlezenního kloubu. Při probíhajícím zachraňování měl tělesnou teplotu 34,3 °C, ta ale začala po vytažení z doliny rychle stoupat. Viditelný však byl masivní třes od podchlazení, ten však také poměrně rychle odezněl. Později zachráněný tvrdil, že tento třes nebyl způsoben chladem, ale že šlo o svalový třes v důsledku několikadenní extrémně nepohodlné pozice těla. Na místě přítomnému lékaři se zdál zdravotní stav pana K. jako překvapivě dobrý. A to jak po psychické, tak i po fyzické stránce.
Vedení zásahu v údolí koordinovalo mezitím nasazení vrtulníku záchranné služby ÖAMTC s názvem „Christophorus 10“ z Lince, předávalo posádce údaje o počasí a situaci v okolí nehody. C10 dorazil k místu nehody v 7.14 hod., vrtulník přistál na velice malé skalní plošině nedaleko místa nehody. Pacient nebyl přesouván, byl zabalen do fixované polohy a takto vyzdvižen do vrtulníku. Z místa nehody byl transportován do kliniky ve Wels-Grieskirchenu.

Zraněný
Zachráněný horolezec utrpěl při pádu do doliny těžká zranění. V nemocnici musel být několikrát operován. Měl vykloubená ramena, roztříštěnou patní kost, výron v koleni. Měl omrzlý jeden prst u ruky a jeden na noze.

Počasí
V den nehody, 4. listopadu 2017, panovalo pěkné a slunečné podzimní počasí. Až 5. listopadu 2017 kolem 17. hodiny se počasí výrazně zhoršilo a na horách se objevily sněhové srážky.

Vybavení
Pan K. byl na túru velice dobře vybaven. Podle jeho vlastních informací chtěl původně vystoupat na Hohe Kreuz, tento plán ale posléze zavrhl. Věděl přesně, kde byl a kam se chtěl dostat, túru měl velice dobře připravenou. Měl u sebe GPS, v batohu měl cepín, mačky, sluneční brýle, krém proti slunci a také výkonnou baterku LedLenser.

Oblečení
Pan K. měl na sobě tenké vlněné tričko s krátkým rukávem a přes něj funkční triko s dlouhým rukávem, jakož i softshellovou bundu. Kalhoty byly silné a pevné, ve stylu hardshell. Měl i kuklu a rukavice, přičemž rukavice zapadly někam do bahna nebo do vody, a protože je nenašel, neměl je na rukou. Na nohách měl pevnou horskou obuv, boty byly vhodné k připevnění maček.

Mobilní telefon
Pan K. si svůj mobil koupil pouze kvůli vysoké kapacitě baterie, podle jeho informací vydrží kolem pěti dní. Všechny aplikace na pozadí měl deaktivovány. Při odchodu 4. listopadu 2017 ráno byla baterie plně nabitá, v čase záchrany zbývalo ještě asi 50 % kapacity. Po pádu do doliny se samozřejmě ihned pokoušel zavolat tísňovou linku. Když zjistil, že není v dosahu žádné sítě, okamžitě svůj mobil vypnul a pouštěl ho vždy jen dvakrát denně asi na tři až čtyři minuty. 8. listopadu 2017 kolem deváté hodiny večer, po dalším novém pokusu zkontrolovat, zda je k dispozici mobilní signál, dostal od policie v Duisburgu SMS zprávu (asi ve smyslu: „Jste pohřešován, prosím ohlaste se bezodkladně na toto číslo.“). Pak se nejprve pokoušel dovolat na číslo tísňové linky 112, to se mu ale nepodařilo. Potom to zkoušel pomocí SMS, což nakonec vedlo k jeho záchraně.

Jednotky záchranářů
Zásahu se účastnilo deset zaměstnanců Alpské zásahové skupiny Gmunden, patnáct členů horské záchranné služby ze středisek v Gosau, Hallstattu, Obertraunu a Molinu (lékař), výkonné vrtulníky „Libelle Linz“ a „Libelle Salzburg“, jakož i vrtulník lékařské záchranné služby ÖAMTC „Christophorus 10“ z Lince. Všechny jednotky nasazení ukončily zásah bez zranění.


nehody v Alpách

Za záchrannou akci bylo celé mužstvo záchranné horské služby v Gosau oceněno v prosinci 2017 rakouskou cenou za záchranu života.


Text: Michael Gruber, Hans Peter Magritzer
Překlad: Kateřina Homutová, Ladislav Jirásko
Autorizace: Ladislav Jirásko
Foto: Alpinpolozei Oberösterreich